Dzień Świętości Życia

• 2 kwietnia 2024, Robert Karp

W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w tym roku wyjątkowo obchodzoną 8 kwietnia, organizowany jest w Polsce Dzień Świętości Życia. Diecezjalny Dzień Świętości Życia odbędzie się tego dnia w kościele św. Macieja w Andrychowie o godz. 18.00.

Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Episkopat w 1998 r. i jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II. W encyklice „Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

„Dzieci są kochane, zanim przyjdą na świat” – napisał papież Franciszek w adhortacji Amoris laetitia. Tymczasem spór o prawo do życia trwa i będzie trwał zawsze. Walka o aborcję na życzenie toczy się na naszych oczach w wielu krajach na świecie, także na polskim podwórku, gdzie organizacje anti-life żądają, by zrównać ją z innymi świadczeniami medycznymi. Musimy być gotowi do podjęcia merytorycznej dyskusji, pozytywnej edukacji pro-life oraz do modlitwy w intencjach ochrony życia ludzkiego. Między innymi dlatego w Dniu Świętości Życia wierni podejmują duchowe adopcje dziecka poczętego.

Dzieło to powstało po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. W roku 1987 zostało przeniesione do Polski.

W dowolnym momencie można przyłączyć się do Dzieła Duchowej Adopcji poprzez rozpoczęcie dziewięciomiesięcznej modlitwy za dziecko poczęte. Jest to modlitwa w obronie poczętego życia, a zarazem osobiste wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz pomoc dla osób cierpiących z powodu grzechu aborcji.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego jest indywidualną modlitwą wstawienniczą podjętą prywatnie lub publicznie. Polega na wzięciu w duchową opiekę na 9 miesięcy nieznanego nam poczętego dziecka, którego życie jest zagrożone aborcją. Osoba podejmująca się tego zobowiązania każdego dnia odmawia jedną dziesiątkę różańca z rozważaniem tajemnicy życia Jezusa i Maryi oraz specjalną modlitwę w intencji duchowo adoptowanego dziecka. Do modlitwy można również dołączyć dobrowolne postanowienie, np. post, jałmużnę, uczynek miłosierdzia.

Aplikacja na telefon „Adoptuj życie”

„Adoptuj życie” to mobilny asystent osób, które podjęły „Duchową Adopcję Dziecka Poczętego”. Aplikacja stworzona przez Fundację Małych Stópek powstała, by w sposób nowoczesny i prosty poszerzać świadomość o rozwoju człowieka przed jego narodzeniem, przypominać o codziennej modlitwie, wzmacniać więź między modlącym się a dzieckiem poprzez unaocznienie jego rozwoju i spersonalizowane wiadomości. Duchowy Rodzic ma dostęp do zdjęć USG (od 6. tygodnia), może posłuchać bicia serca dziecka (od 3. tygodnia) i wczytać się w codzienne przesłanie malucha, który z radością opowiada o swoim świecie. Wszystko to sprawia, że modlącemu jest łatwiej wytrwać w 9-miesięcznym przyrzeczeniu.