Zmarł śp. ks. prałat Stanisław Maślanka, obrońca życia

• 11 marca 2024, Robert Karp

9 marca 2024 roku w wieku 83 lat, po 59 latach oddanych kapłaństwu, odszedł do Domu Ojca śp. ks. prałat Stanisław Maślanka, kapłan rodem z Milówki. Był duszpasterzem rodzin archidiecezji krakowskiej (w latach 1985-93), obrońcą życia, współpracował ze śp. ks. Franciszkiem Płonką. Razem wstępowali do seminarium, razem w 1965 roku przyjęli święcenia kapłańskie.

Śp. ks. prałat Stanisław Maślanka przez wiele lat służył wiernym swojej społeczności. Jego oddanie Bogu i ludziom sprawiało, że postrzegany był jako wielki obrońca życia, zawsze gotowy bronić prawdy i wspierać tych, którzy jej poszukują.

Był asystentem kościelnym Krucjaty Modlitwy w Obronie Dzieci Poczętych oraz wielkim przyjacielem i doradcą duchowym Human Life International Polska – to tylko niektóre z wielu ról, jakie pełnił śp. ks. prałat Stanisław Maślanka w swoim życiu.

Jako emerytowany proboszcz w parafii Zabierzów przekazywał swoje bogate doświadczenie duchowe, ukazując, że na kapłańskiej drodze ważne są trzy elementy: kochać wszystkich, mówić prawdę i bronić jej oraz przemieniać człowieka tą prawdą.

Jego oddanie służbie Bożej oraz zaangażowanie w duszpasterstwo pozostawiły trwały ślad w ludzkich sercach . Wspominając jego posługę świadkowie życia tego kapłana przywołują słowa Pisma Świętego: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego Pana!” (Mt. 25, 21).

Niech spoczywa w pokoju wiecznym.

fot. WSD w Krakowie