Stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowiek, czyli wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności. (Jan Paweł II)

W naszej diecezji, w dniu 14 kwietnia 2009 roku w Domu Matki i Dziecka, bp Tadeusz Rakoczy dokonał uroczystego otwarcia „Okna życia”, które powstało z inicjatywy Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Opiekę nad „Oknem życia” sprawują Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Adres:
Dom Matki i Dziecka Caritas Diecezji Bielsko – Żywieckiej
ul. ks. Brzóski 3a
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 845 95 75

 

Jak działa Okno Życia?


 „Okno Życia” jest ratunkiem dla niechcianego dziecka, gdyż inaczej byłoby porzucone. Broni też matkę przed oskarżeniem popełnienia przestępstwa narażenia dziecka na utratę zdrowia i życia. 

„Okno Życia” pozwala zagubionej matce anonimowo pozostawić nowonarodzone dziecko w specjalnie przygotowanym miejscu. Okno otwiera się z zewnątrz.
Po włożeniu dziecka uruchamia się alarm, który słyszą osoby zatrudnione w domu. Noworodek zostaje przeniesiony przez do inkubatora, gdzie przebywa do czasu przybycia karetki pogotowia. 

Potem dziecko przechodzi badania w szpitalu i oddane jest do pogotowia rodzinnego. 

W tym czasie rozpoczyna się proces adopcyjny. 

Celem akcji prowadzonej przez Kościół jest ratowanie bezbronnych dzieci, które narażone są na porzucenie i utratę życia oraz pomoc matkom, które straciły nadzieję na realizację własnego macierzyństwa, ponieważ w ich życiu brakło miłości od najbliższych i od społeczeństwa.

 

Pierwsze Okno Życia


 Pierwsze w ogóle „Okno Życia” powstało z inicjatywy Metropolity Krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza, jako realizacja jego programu duszpasterskiego, by ocalić każde poczęte ludzkie życie.
Uruchomieniem „Okna Życia” zajął się Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej i krakowski Caritas. Zostało ono otwarte w Krakowie, przy ul. Przybyszewskiego 39, w Domu Samotnej Matki w marcu 2006 r.
Na wzór Krakowa podobne „Okno Życia” otwarto w Warszawie 6 grudnia 2008 r. jako wspólną inicjatywę Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej, Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Znajduje się ono w budynku Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ulicy Hożej 53. 

Już dwa tygodnie po otwarciu siostry znalazły się w nim pierwszego noworodka.

„Okno Życia” ma także Częstochowa, które uroczyście poświęcił abp Stanisław Nowak w niedziele Świętej Rodziny. Funkcjonuje ono przy ul. św. Kazimierza, a opiekują się nim ss. Służebniczki Najświętszej Maryi Panny (Służebniczki Starowiejskie). Jak dowiedzieliśmy się w Caritas Archidiecezji Tarnowskiej, wkrótce „Okno Życia” zostanie otwarte także w Tarnowie (opiekować się nim będą ss. Józefitki). Otwarcie planowane jest w uroczystość św. Józefa. W przyszłości planuje się także otwarcie „Okna Życia” w Nowym Sączu. Opiekę mają sprawować siostry Felicjanki.